Kilka cennych informacji dla osób odwiedzających Poznań                                                                                              

Samochód  - w Poznaniu obowiązuje płatna strefa parkowania. Karty postojowe nabywa się w automatach parkingowych stojących w całym centrum.
W czasie trwania imprez targowych w pobliżu terenów targowych trudno jest zaparkować samochód. Zwłaszcza przed otworzeniem (9.00) oraz po zakończeniu (17.00) dnia targowego można napotkać duże trudności związane z korkami. Płatna strefa parkowania w Poznaniu obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 - do 18.00. W weekendy parkowanie jest darmowe. W 2011 strefa parkowania w Poznaniu poszerzyła się o dzielnicę Jeżyce. http://www.zdm.poznan.pl/news.php?site=view&id=950

                                                                        

Hotele Motele - w czasie dużych imprez targowych bardzo trudno, albo wręcz niemożliwe jest znalezienie wolnych miejsc w poznańskich hotelach, jeśli zatem macie zamiar właśnie przyjechać w tym czasie do Poznania radzimy dużo wcześniej zarezerwować miejsce noclegu. Kalendarium targów http://www.pentagos.pl/harmonogram_targow

                                                                        
Parkingi - jeśli chcecie pozostawić samochód na czas pobytu w Poznaniu na parkingu strzeżonym, to najtańsze i dość blisko centrum położone są miejskie parkingi buforowe - cena za godzinę postoju wynosi około 3 zł lub za darmo dla klientów naszych pokoi parking na terenie wybranych  posesji.

                                                                        
Komunikacja miejska - w Poznaniu funkcjonuje czasowy system biletowy bilet kupuje się nie na linie, a na czas przejazdu. W sprzedaży dostępne są bilety na 15, 30 i 60 minut. Bilet na całą komunikację 15  minutowy kosztuje 2 PLN, obojętnie czy w dzień czy w nocy. W wielu miejscach są automaty biletowe. Jeśli planujesz długą jazdę po mieście lub kilkudniowy pobyt w Poznaniu, zdecyduj się na bilet całodniowy lub tygodniowy bilety zakupisz w większości kiosków oraz w biletomatach.

                                                                        


Transport lotniczy - miasto posiada międzynarodowy port lotniczy Poznań-Ławica. Można z niego dolecieć do ponad 20 portów lotniczych głównie z Europy Zachodniej oraz latem w ramach połączeń czarterowych także do popularnych kurortów. W 2010 Ławica obsłużyła 1 419 121 pasażerów dzięki czemu plasuje się na 6 pozycji w Polsce pod względem wielkości ruchu lotniczego.

Dojazd Autobus linii 78 ŁAWICA                                                        

                                                                        

wiele naszych kwater w Poznaniu znajduje się na trasie między lotniskiem a Targami MTP, Starym Rynkiem - czyli przy ulicy Bukowskiej. Na dzień dzisiejszy maj 2011 ulica Bukowska 

jest w większości dwupasmowa, więc jadąc do centrum nie traci się dużo czasu.

Ciekawe miejsca w Poznaniu - Atrakcje turystyczne w Poznaniu - Miejsca w Poznaniu, które warto zwiedzić - Interesujące miejsca w Poznaniu - Wycieczka po Poznaniu - Zabytki w Poznaniu - Muzea w Poznaniu

Ratusz w Poznaniu – renesansowy budynek stojący na poznańskim Starym Rynku, pełniący niegdyś funkcję ratusza. Z wieży ratuszowej codziennie odgrywany jest hejnał Poznania. Ratusz w Poznaniu po raz pierwszy pojawił się w dokumentach w 1313 roku jako Domus consulum. Jego budowę zakończono około 1300 r. za panowania Wacława II Czeskiego. Był to jednopiętrowy gotycki budynek wzniesiony na planie kwadratu. Codziennie o godzinie 12.00 na wieży ratuszu można podziwiać słynne poznańskie koziołki.

Dojazd Tramwaj linie: 2, 5 , 9, 13, 16 MARCINKOWSKIEGO

                        

Waga miejska w Poznaniu – jednopiętrowy budynek na Starym Rynku w Poznaniu, o bardzo wysokim, dwuspadowym dachu i prostych szczytach dzielonych lizenami.Pierwotnie waga była siedzibą ważnika i c, którzy za drobną opłatą dokonywali pomiaru masy towaru. W latach powojennych mieścił się tu Urząd Stanu Cywilnego w Poznaniu i do dzisiaj udziela się tutaj ślubów. W roku 2009 operatorem i najemcą wagi miejskiej została agencja public relations People Meet People, która przekształciła obiekt w centrum kultury (wystawy, koncerty, spektakle, dyskusje, konferencje, restauracja).

Dojazd Tramwaj linie: 2, 5 , 9, 13, 16 MARCINKOWSKIEGO

                      

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu– biblioteka miejska Miasta Poznania, zbudowana w latach 1822-1828 zgodnie z pomysłem i z pieniędzy hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Projekt opracował nieznany z nazwiska rzymski architekt lub Francuzi: Ch. Percier i P. F. Fontaine.
Obecnie w budynku mieści się dyrekcja, księgozbiór specjalny oraz odbywają się wystawy czasowe. Biblioteka sprawuje również pieczę nad muzeami pisarzy: Józefa Ignacego Kraszewskiego, Kazimiery Iłłakowiczówny, Henryka Sienkiewicza i Jerzego Pertka.

Dojazd Tramwaj linie: 2, 5 , 9, 13, 16 MARCINKOWSKIEGO

            
 
Muzeum Narodowe w Poznaniu (MNP) – muzeum sztuki w Poznaniu założone w 1919 jako Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu; narodowa instytucja kultury. Mieści się przy Alejach Marcinkowskiego. Muzeum Narodowe w Poznaniu powstało z połączenia kilku historycznych kolekcji; najstarsza z nich, Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznańskim powstało w 1857 roku przy Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk. Kolejnym elementem, który położył podwaliny pod powstanie dzisiejszej placówki były darowizny Seweryna Mielżyńskiego dla PTPN. W 1870 kupił on zbiory Edwarda Rastawieckiego, a w 1871 przekazał towarzystwu należącą do swojej rodziny kolekcję miłosławską. Ponadto zakupił teren, gdzie zorganizowano wystawę zgromadzonych zbiorów. W 1881 PTPN nadało im nazwę Muzeum im. Mielżyńskich, dla publiczności otwarto je ostatecznie w 1882 roku.

Dojazd Tramwaj linie: 2, 5 , 9, 13, 16 MARCINKOWSKIEGO

               

Kolegiata Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny w Poznaniu (także pod nazwą: Fara Poznańska) – barokowy kościół farny i zarazem kolegiacki pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika w Poznaniu, należący do parafii MB Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny, znajdujący się przy ul. Gołębiej, w jej południowej pierzei, u wylotu ul. Świętosławskiej. 29 czerwca 2010 Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy szczególnych pełnomocnictw udzielonych przez papieża Benedykta XVI, podniosła kościół do tytułu i godności bazyliki mniejszej.

                                

Zamek Cesarski w Poznaniu (niem. Königliches Residenzschloß) – powstał według projektu Franza Schwechtena, w którym wiele elementów wprowadzono na życzenie Wilhelma II. Cesarz osobiście ustalił szczegółowy plan swojej nowej rezydencji.Budowę rozpoczęto w 1905 (pierwsze prace terenowe miały miejsce jeszcze w 1904), a już pięć lat później architekt osobiście wręczył klucze cesarzowi w dniu 21 sierpnia 1910 roku podczas jego wizyty w Poznaniu, zwanej Posener Kaisertage (cesarz był tu jeszcze drugi raz – przy okazji oddania do użytku kaplicy zamkowej – 27 sierpnia 1913). Na ówczesne czasy wysoki koszt budowy wyniósł 5 milionów marek. Jest to najmłodszy zamek w Europie.W roku 1939, niemal natychmiast po rozpoczęciu działań wojennych, zdecydowano o przebudowie dawnej rezydencji cesarskiej na siedzibę Adolfa Hitlera i sprawującego w jego imieniu funkcję namiestnika Reichsgau Wartheland, Artura Greisera. W wyniku tej decyzji, w podjęciu której miał udział Albert Speer, gruntownie zmieniono układ wnętrz i ich funkcje. Wszystkie najważniejsze pomieszczenia urządzono w totalitarnym stylu architektury III Rzeszy. W miejscu dawnej kaplicy powstał osobisty gabinet Hitlera, jak głosi plotka, z podgrzewanym elektrycznie balkonem, z którego führer miał przyjmować defilady (ostatnie badania, przeprowadzone w trakcie renowacji, nie potwierdziły istnienia takiej instalacji). Nie ma jednak żadnych dowodów na to, że Hitler kiedykolwiek był w Poznaniu. Zamek widział jedynie z fotografii. Gabinet był urządzony identycznie jak jego odpowiednik w Kancelarii Rzeszy w Berlinie (jego wystrój został niezmieniony do dziś i często pełni rolę dekoracji filmowej)


               

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu - powstał według projektu Maxa Littmanna z monachijskiej pracowni Heilmann und Littman w przeciągu 18 miesięcy jako nowa siedziba Teatru Miejskiego, który mieścił się dotychczas w przestarzałym budynku Arkadii. Pierwsze przedstawienie – "Czarodziejski flet" W. A. Mozarta – odbyło się w 1910. W 1919 przeszedł w ręce polskie. W okresie międzywojennym miały tu miejsce światowa prapremiera "Legendy Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego, "Margiera" Konstantego Gorskiego i polska premiera "Harnasi" – baletu Karola Szymanowskiego. Podczas walk w 1945 budynek uniknął większych zniszczeń, pomimo że stanowił niemiecki punkt oporu. W 1949 patronem poznańskiej opery został Stanisław Moniuszko.

             

Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu "Stary Browar" – centrum handlu i sztuki zbudowane w listopadzie 2003 roku, położone w centrum Poznania przy ulicy Półwiejskiej 42.
Jest połączeniem obiektu handlowego oraz galerii artystycznej. Sąsiaduje z kompleksem wieżowców klasy A. Łączna powierzchnia całkowita to ok. 130 000 m². W Starym Browarze znajduje się około 210 punktów handlowych i gastronomicznych. Budynek został zaprojektowany na bazie poprzemysłowego zabytku – dawnego Browaru Huggerów – przez Studio ADS, inwestorem była firma Fortis należąca do Grażyny Kulczyk. Wystrój pasaży zaprojektował scenograf Ryszard Kaja

Dojazd Tramwaj linie: 6,11,12,10 PÓŁWIEJSKA

                    

Stare Zoo w Poznaniu – trzeci pod względem wieku ogród zoologiczny na dzisiejszych ziemiach polskich, za Ogrodem Zoobotanicznym w Toruniu założonym w 1797 i Ogrodem Zoologicznym we Wrocławiu założonym w 1865. Jako jedyny działa bez przerwy i zmian przeznaczenia od dnia założenia, wobec czego może być uznany za najstarszy działający bez przerwy polski ogród zoologiczny. Ciekawa wiadomość dla gości targowych oraz turystów, ktorzy mają zakwaterowanie w pobliżu terenów targowych - Stare zoo w 2010 zostało przekształcone w park miejsci i wstęp jest darmowy. Naprawdę polecamy to miejsce na spacer ze znajomymi czy rodziną.  Dojazd Nowe Zoo Tramwaj linie: 6, 8 KRAŃCOWA oraz Autobus linii 50 NOWE ZOO lub z Ronda Śródka kolejką Maltanka ZWIERZYNIEC. 

Dojazd Tramwaj linii 2 GAJOWA

              

Nowe Zoo w Poznaniu – zlokalizowany we wschodnim klinie zieleni Poznania ogród zoologiczny zajmujący 117 ha (co czyni go drugą pod względem powierzchni placówką tego typu w Polsce - za Miejskim Ogrodem Zoologicznym Wybrzeża). Na jego bogato ukształtowanym terenie znajduje się dolina z linią sztucznych stawów o łącznej powierzchni 16 ha (największy z nich ma powierzchnię 6 ha, czyli więcej niż Stare Zoo). W pagórkowatym terenie znajduje się również zabytkowy pruski Fort III z 1881 roku, stanowiący element zewnętrznego pierścienia fortyfikacji Twierdzy Poznań.

            

Malta — można tu pojeździć na rolkach po gładkich alejkach lub rowerem po pięknych ścieżkach. Dzieci znajdą rozrywkę w licznych placach zabaw. Można cały rok pojeździć na nartach lub przejechać krętą trasą letniego toru saneczkowego. Wokół jeziora zawsze sie coś dzieje od pokazów po wielkie imprezy masowe typu koncerty i coroczny Festiwal Teatralny "Malta". Znajdziecie tutaj też Letnie Kino oferujące kinowe nowości oraz jedyną w swoim rodzaju Maltańska Scenę Muzyczną na Wodzie. Nad Maltą organizowane są każdego roku Międzynarodowe Regaty kajakarskie.

Dojazd Tramwaj linie: 1, 4, 6, 7, 8, 11 RONDO ŚRÓDKA Autobus linie: 50, 57, 63, 67, 72, 73, 83, 85 RONDO ŚRÓDKA

                 

Malta Ski – centrum rekreacyjne znajdujące się w Poznaniu na południowym brzegu Jeziora Maltańskiego. Jego historia sięga lat 80. XX wieku, gdy rozpoczęto zagospodarowywać tereny otaczające Jezioro. Powstała wówczas koncepcja usypania sztucznego stoku narciarskiego. Usypano go na zboczu Kopca Wolności. Początkowo można było z niego korzystać tylko w okresie zimy. W 1992 roku powstał pomysł by stworzyć w tym miejscu pierwsze w byłym bloku wschodnim całoroczne centrum narciarstwa. Pomysł zrealizowano i pokryty sztuczną nawierzchnią stok otwarto 21 lutego 1993. Z czasem dodawano kolejne atrakcje takie jak letni tor saneczkowy, pole do minigolfa i pole do nauki gry w golfa a także darmowe letnie kino.

Dojazd Tramwaj linie: 1, 4, 6, 7, 8, 11 RONDO ŚRÓDKA Autobus linie: 50, 57, 63, 67, 72, 73, 83, 85 RONDO ŚRÓDKA

               

Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) to lider polskiego przemysłu targowego. Posiadają niemal 50% udziałów w rynku targowym w Polsce i są drugim organizatorem targów w Europie Środkowo-Wschodniej. Jako jedyny ośrodek w Polsce Poznań został ujęty w światowym rankingu miast targowych AUMA (33 miejsce w 2008 r.)

Dojazd Tramwaj linie: 5,6,10,11,12,14 MOST DWORCOWY

                    

Palmiarnia Poznańska – dydaktyczno-wystawowa placówka botaniczna znajdująca się w poznańskim Parku Wilsona. Na powierzchni 4600 m² (46 000 m³) w 12 pawilonach (część jest niedostępna dla publiczności - rozmnaża się w nich rośliny) prezentowanych jest około 1100 gatunków roślin, a w akwarium 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. Palmiarnia stanowi największe w kraju i jedno z największych w Europie[potrzebne źródło] sztucznych zbiorowisk roślinności tropikalnej.

Dojazd Tramwaj linie: 5, 8, 11, 14 PARK WILSONA

              

Cytadela - Jest to wzgórze nieco oddalone od centrum Poznania - do 1945 roku znajdował się tutaj pruski Fort. Cytadela, była ważnym węzłem systemu umocnień, który uczynił z Poznania pruską twierdzę. W lutym 1945 roku forteca stała się ostatnim punktem oporu hitlerowców. Obecnie na stokach Cytadeli znajdują się cmentarze, na których pochowani są żołnierze różnych narodowości, polegli w czasie I i II wojny światowej, Muzeum Armii "Poznań" oraz Muzeum Uzbrojenia. Cytadela jest także jednym z największych parków Poznania, chętnie odwiedzanym przez Poznaniaków. Wspaniałe miejsce na rower, rolki czy spacery. Nadmienimy, że cytadela poznańska znajduje się zaledwie chwilę spacerem od Starego Rynku w Poznaniu.
Dojazd Autobus linie: 51, 60, 67, 70, 74, 83, 90 GARBARY

                 


Wypożyczalnia rowerów w Poznaniu

I Wypożyczalnia rowerów MALTA - Jeśli masz ochotę na rodzinną przejażdżkę. To oferta przygotowana jest dla Ciebie Wypozyczalnia znajduje się nieopodal stoku narciarskiego wypożyczalnię stwarza każdemu odwiedzającemu doskonałą okazję do zapoznania się z rozległymi nadmaltańskimi terenami. Spokojna trasa biegnie wokół jeziora wyasfaltowaną ścieżką. W wypożyczalni każdy znaleźć może propozycję dla siebie: od klasycznych rowerów górskich poprzez dwu, trzy i czteroosobowe gokarty, riksze, ekorowery do łyżworolek.
Adres: Wiankowa 2

II W okresie letnim wypożyczalnia rowerów przy pętli Poznańskiego Szybkiego Tramwaju na osiedlu Jana III Sobieskiego czynna będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 20. Podczas ostatniej godziny można jedynie oddawać pojazdy. Aby wypożyczyć dwuślad trzeba podpisać umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Poznaniu (można zrobić to na miejscu) oraz posiadać ważną KOMkartę imienną. Rowery są wtedy wypożyczane bez dodatkowych opłat.

                                                


Przejażdżka dorożką wokół Starego Rynku

Sezon na wycieczki dorożkarski zaczyna się od kwietnia i trwa do października.Trzech dorożkarzy zabieraja poznaniaków i turystów na wycieczki wokół Starego Rynku. Mają oni podpisaną umowę z wydziałem dróg i mostów. Za przejazd wokół Starego Rynku zapłacimy około 10 zł,jeżeli będziemy chcieli pojechać malowniczymi uliczkami przy Starym Rynku zapłacimy dodatkowo 5zł

                            

Ostatnie realizacje

13.06.2023

Targi ITM 2023 - hostessy i tłumaczki
Zakończone niedawno targi ITM INDUSTRY EUROPE 2023 to największe i najbardziej znaczące targi przemys...

20.10.2022

Wynajem namiotów i hal na targi Agro Show Bednary 2022
Jak co roku, na odbywających się we wrześniu targach AGRO SHOW BEDNARY 2022 nasza fi...

27.04.2018

Obiady z dostawą na stoisko targowe, rogaliki do kawy Instalacje 2018
Targi Instalacje 2018, Sawo oraz Securex odbywały się w terminie 23-2...

 



Hostessy Poznań Strona głowna Współpraca casting Formularze Harmonogram targów Regulamin
tło stopka
Pentagos Wersja polska English version